Kredyt samochodowy – złotówkowy czy walutowy?

Jedną z najważniejszych kwestii, które musimy rozstrzygnąć przy zaciąganiu kredytu samochodowego jest to, w jakiej walucie chcemy go wziąć. Banki dają nam do wyboru kredyty złotówkowe lub walutowe (obecnie głównie w euro). Kredyty w walutowe uchodzą ogólnie za korzystniejsze, gdyż ich oprocentowanie w porównaniu ze złotówkowymi jest niższe.

Wybierając taką opcję, musimy być jednak przygotowani na zmiany kursów walutowych –  nie zawsze będą one dla nas korzystne, a przewidzieć ich się niestety nie da. Dobrze jest zatem posiadać jakieś oszczędności, aby na wypadek awaryjnej sytuacji nie mieć problemów ze spłacaniem wyższych rat. Od klientów zainteresowanych kredytami w walutach obcych banki wymagają większej zdolności kredytowej (atrakcyjniejsze warunki oznaczają zwykle większe wymagania). Kredyty w złotówkach są trochę droższe, lecz bardziej „bezpieczne” – jeżeli będziemy zmuszeni płacić wyższą ratę to tylko dlatego, że poszły w górę stopy procentowe i tym samym wzrosło oprocentowanie. Jednakże różnice nie będą na pewno aż tak drastyczne jak w przypadku zmian będących następstwem wyższego kursu danej waluty. Wielu analityków finansowych jest zdania, że najlepiej brać kredyt w takiej walucie, w jakiej prowadzi się rozliczenia z urzędem skarbowym.

Każdy jednak sam we własnym zakresie musi odpowiedzieć sobie na pytanie na co go stać. Ukryć się nie da, że kredyty walutowe to oferta skierowana głównie do klientów z nieco bardziej zasobnymi portfelami – i tyczy się to nie tylko kredytów samochodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*