Kredyt samochodowy – wymagania wobec firm

Kredyty samochodowe oferowane są przez banki zarówno prywatnym klientom, jak i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Nie da się ukryć, że firmom stawiane są wyższe wymagania – wystarczy chociażby przyjrzeć się kwestii niezbędnych dokumentów.

Firma musi udowodnić, że posiada zdolność kredytową oraz że nie zalega z żadnymi opłatami wobec urzędu skarbowego i zakładu ubezpieczeń społecznych – a to wiąże się z koniecznością załatwienia większej ilości zaświadczeń. Udając się do fiskusa, przedsiębiorca musi uzyskać oświadczenie nie tylko o nie zaleganiu z płatnościami, ale również o wysokości dochodów za ostatnich kilka miesięcy. Nie ma w tym momencie żadnego znaczenia to w jakiej formie rozlicza się ze wspomnianą instytucją – zryczałtowanym podatkiem dochodowym czy kartą podatkową. Banki, rozpatrując wniosek złożony przez podmiot gospodarczy, patrzą również na to jak długo prowadzona jest działalność. Wymagany jest tutaj określony staż (nie we wszystkich bankach jednakowy). Na uzyskanie kredytu samochodowego nie mają co liczyć tzw. start-upy – czyli przedsiębiorstwa dopiero co wchodzące na rynek. Z uwagi na to, że nie posiadają one żadnego stażu, analiza ich sytuacji finansowej nie jest możliwa.

Dla banku pożyczenie pieniędzy takiemu klientowi to stanowczo za duże ryzyko, którego instytucje te za wszelką cenę unikają – zwłaszcza obecnie, w dobie kryzysów ekonomicznych. Najlepiej, jeśli firma działa co najmniej rok – wówczas jej szanse na otrzymanie kredytu (nie tylko samochodowego) wyraźnie wzrastają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*