Kredyt samochodowy – problemy ze spłatą

Kredyt na samochód bierzemy najczęściej na kilka lat. Bank, przychylając się do naszego wniosku, obdarza nas poniekąd zaufaniem – wiadomo, że nie pożyczył nam pieniędzy na piękne oczy, ale w oparciu o wnikliwą analizę naszej sytuacji finansowej. Uznał nas za solidnych i rzetelnych klientów.

Wiadomo jednak, że nie wszystko można przewidzieć. Zawsze mogą bowiem zaistnieć okoliczności, które nie pozwolą nam na systematyczne płacenie rat – nagła utrata pracy, długa choroba i tym podobne. W sytuacji, kiedy przestaniemy wywiązywać się z umowy bank przejmie od nas samochód i go sprzeda, w ten sposób odbierając swoją należność. Pamiętajmy o tym, że jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy, nie powinniśmy chować głowy w piasek i udawać, że nic się nie dzieje – prędzej czy później bank i tak dowie się o naszych finansowych tarapatach. Wtedy też najczęściej nie będzie już możliwości podjęcia negocjacji. Dlatego to właśnie od nas powinna wyjść inicjatywa. Poza tym bankowi będzie bardziej zależało na wypracowaniu kompromisu aniżeli na stracie klienta, w związku z czym na pewno da się znaleźć rozwiązanie, które usatysfakcjonuje obie strony.

Bank może na przykład zgodzić się na wydłużenie okresu kredytowania – i tym samym obniżenie wysokości rat (sam na tym skorzysta, bo zapłacimy większe odsetki). Sposobów na wybrnięcie z kłopotów jest generalnie rzecz biorąc sporo. Najmniej rozsądną rzeczą, jaką możemy zrobić jest zaprzestanie płacenia rat oraz nie reagowanie na upomnienia ze strony banku.

1 myśl w temacie “Kredyt samochodowy – problemy ze spłatą”

  1. dobra porada bo przeciętny Polak najczęściej chowa głowę w piach i udaje, że wszystko ok bo śni mu się, że może ktoś zapomni, odpuści i nie będzie trzeba spłacać….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*