Koszty kredytu samochodowego

Wybierając kredyt samochodowy, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego koszty. Na te natomiast składa się kilka elementów. W pierwszej kolejności jest to oprocentowanie. Rzecz jasna każdemu zależy na tym, aby było ono możliwie jak najniższe. Uzależnione jest ono od wielu czynników – waluty zobowiązania, wieku kredytowanego pojazdu (im auto starsze, tym większe oprocentowanie), wielkości wkładu własnego czy od okresu kredytowania (im krótszy, tym niższe oprocentowanie).

Powinniśmy uważać na promocyjne oferty z niskim oprocentowaniem. Najczęściej bowiem bank „odbija” to sobie na wysokości prowizji. Poza tym nie tylko oprocentowanie decyduje o tym, ile będzie nas kosztować kredyt samochodowy. Nie zapominajmy o opłatach z tytułu ubezpieczenia zarówno samochodu, jak i samego kredytu. Ponadto auto musi zostać przez nas zarejestrowane, co również kosztuje. W niektórych sytuacjach trzeba także zapłacić rzeczoznawcy za dokonanie wyceny pojazdu. Ma to miejsce w szczególnych okolicznościach – na przykład, gdy kupujemy naczepy i ciągniki siłowe.

Wówczas niektóre banki żądają wyceny rzeczoznawcy, której zadaniem jest potwierdzenie nie tylko wartości takowego pojazdu, ale też i jego technicznego stanu. Niekiedy także na dodatkowe koszty jesteśmy narażeni wówczas, kiedy chcemy zmienić walutę kredytu lub spłacić dług wcześniej. Przy podpisywaniu umowy z bankiem warto zatroszczyć się o to, by znalazł się w niej stosowny zapis o nie naliczaniu odsetek z tego tytułu – zwłaszcza, gdy mamy pewność, iż uda nam się oddać pieniądze przed terminem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*